Lenawee County Fair winners 2011.08.03

Posted in 2011 August

The following area 4-H members won awards at this year’s Lenawee County Fair. Information was provided by the 4-H office.

Beef

• Hayze Wolf, Medina Pioneers, Chianina Grand Champion, Crossbreed Grand Champion, Reserve Champion Showman, Overall Supreme Champion.

 • Allison Hyder, Medina Pioneers, Maine Anjou Reserve Champion, Maine Anjou Overall Champion, Champion Showman.

Market Beef

• Riley Burk, Lenawee Tech FFA, Grand Champion Steer; Champion County Bred.

• Daniel Stutzman, State Line Hustlers, Reserve Champion Steer.

• Hayze Wolf, Medina Pioneers, Grand Champion Feeder Calf; Senior Feeder Calf Showman.

• Jarrett Waters, Medina Pioneers, Junior Beef Showman.

Poultry

• Travis Zuvers, Medina Pioneers, Intermediate Showmanship, first place; Overall Showmanship Champion; Reserve Champion Large Foul; Champion AOV; Reserve Champion Production.

• Clayton Bachman, Medina Pioneers, Champion Large Foul; Reserve Best of Show Fowl.

• Sophia Whipple, Medina Pioneers, Junior Showmanship, second place; Light Weight Production Flying Contest, third place.

• Thomas Hodshire, Medina Pioneers, Reserve Champion Bantam.

• Emily Shoemaker, Medina Pioneers, Light Weight Production Flying Contest, second place.

• Luci Shaffer, Bits & Pieces, Intermediate Showmanship, second place; Reserve Champion Overall Showman; Reserve Champion AOV.

Horses

• Cheyanne Travioli, Dodge City Wranglers, Novice Champion Western Pleasure Horse; Champion AQHA Halter Horse.

• Tim VanPelt, Clip-Cloppers, Champion Grade Halter Pony.

Static projects

Crafts 

• Taylor Baugh, State Line Hustlers, extra special honors and special honors, crafts;

• Haylee, Green, Medina Pioneers, special honors.

• Anna Loar, Medina Pioneers, special honors; special honors, foods and nutrition.

• Lauren Taylor, State Line Hustlers, extra special honors and special honors, floral and indoor gardening.

• Mary Margaret Hollstein, State Line Hustlers, extra special honors and special honors arts; special honors, performing arts.

• Ashley Taylor, State Line Hustlers, extra special honors and special honors, arts.

• Edward Hollstein, State Line Hustlers, extra special honors, foods and nutrition.

Goats

• Zachary Morse, Medina Pioneers,

Reserve Champion Pygmy.

Swine

• Luke Craig, Medina Pioneers, Reserve Champion Market Hog, Reserve Champion Barrow

• JD Waters, Medina Pioneers, Reserve Champion Overall Showman

• Jarrett Waters, Medina Pioneers, Swine Showman, junior.

• JD Waters, Medina Pioneers, Swine Showman, intermediate.

• Alexis Wheeler, State Line Hustlers, first place Livestock Record Books Swine, Beginner.

Jr. Livestock Club Displays

Beef, Medina Pioneers, third place.

Swine, State Line Hustlers, second place.

Cloverbuds (5-8 year olds)

Medina Pioneers—Wyatt Loar, Aubree Fox, Kalie Mepham, Lauren Keller, Emily Shoemaker, Kaitlyn Sneyd, Davidson Sneyd, Collin Reckner, Emma Reckner, and Madison Keller. State Line Hustlers—Carolyn Gould and Blain Wheeler.

Open Class Beef Breeding

• Roger Wolf—Overall Supreme Champion, Champion Chianina Heifer, Champion Any Other Breed Heifer.

• Gaylord Kutzley, Champion Angus Heifer.

• David Halsey, Reserve Champion Angus Heifer, Reserve Any Other Breed Heifer.

 • Allison Hyder, Champion Maine Anjou Heifer, Reserve Maine Anjou Heifer.

• Don Fall, Champion Simmental Heifer.

Weekly newspaper serving SE Michigan and NW Ohio - State Line Observer ©2006-2014